Sat povijesti iz Vukovara projekt je učenika i učitelja Osnovne škole Dragutina Tadijanovića jedinstven u Republici Hrvatskoj koji je uvod u online nastavu kakvu danas poznajemo. U svibnju 2007. godine skupina učitelja škole u povodu Dana grada Vukovara organizirala je videosusret sa Prvom osnovnom školom Varaždin. Tom prigodom učenici su u neposrednom kontaktu jedni drugima govorili o svojim gradovima i tako jedni od drugih učili. Taj poziv realizirale su učiteljice Dubravka Nakić, Janja Vitek i Ivana Mažar Marušić, a nositelji ovog projekta bili su i naši učenici Iva Horvatić, Vlatka Božić, Mar Sablić, Iva Franić, Iva Maganić , Vinko Živić i Vanesa Kupina.  

2010. godine ravnateljica škole Lidija Miletić  pokrenula je ideju zajedničkog sata povijesti s temom Domovinskog rata i obrane Vukovara kao njegovog simbola, a koji bi ostvarili s više škola iz cijele Hrvatske. Tehničku organizaciju projekta preuzeo je učitelj povijesti Darko Tufekčić, a  potrebnu tehničku podršku osigurao je  CARNET-a.(od 2010. do 2014.) svojom  videokonferencijskom mrežom  postavljenom na sveučilištima i veleučilištima u većim gradovima a koordiniranom iz Računalnog centra Srca iz Zagreba. Ulaskom škole u projekt „e-Škole, Uspostava sustava razvoja digitalno zrelih škola ( pilot projekt)“ ostvareni su tehnički uvjeti za realizaciju Sata povijesti iz same škole od 2015. godine.

Podršku  projektu pružila je i Agencija za odgoj i obrazovanje, Podružnica u Osijeku, a osobito viši savjetnik za povijest gospodin Franjo Čičak.

I tako smo u konferencijskoj dvorani Veleučilišta Lavoslava Ružičke 2010. godine, uz podršku gospođe Renate Ivanković – voditeljice projekta za istraživanje i razvoj e-učenja u CARNETu, realizirali Prvi sat povijesti s temom „Bitka za Vukovar“. Gost na Satu povijesti bio je tadašnji voditelj Područnog centra Instituta društvenih znanosti Ivo Pilar u Vukovaru  dr. sc. Dražen Živić. Važno je ovdje spomenuti i škole koje su sudjelovale u prvom Satu povijesti a to su  OŠ Lapad, Dubrovnik;  OŠ dr. Jure Turića iz Gospića; OŠ Maria Martinolića s Malog Lošinja; Prva Osnovna škola iz Varaždina; OŠ Vladimira Nazora iz Svetog Ilije; OŠ Brodarica, Brodarica; OŠ Sućidar, Split; OŠ Stoja, Pula; OŠ Marije i Line , Umag; OŠ Dragutina Tadijanovića, Zgareb; OŠ Matije Gupca, Zagreb; OŠ Jagode Truhelke, Osijek; OŠ Čeminac, Čeminac; i OŠ Antuna Baurea, Vukovar. 

Uz prvi sat povijesti svakako u ovom tekstu želim spomenuti i 2012. godine kada smo u istom tom radosnom i ponosnom zajedništvu primili vijest o oslobađajućoj presudi generalima Čermaku,  Markaču i Gotovini. Dijeliti oduševljenje i ponos koji je u tom trenutku osjećala cijele domovina Hrvatska bilo je za sve učenike nezaboravno iskustvo.

Od 2010. godine ovaj projekt postao je tradicionalna manifestacija u okviru službenog programa obilježavanja Dana sjećanja na žrtvu Vukovar 1991. godine. S ciljem da se kroz različite aspekte života i djelovanja učenike upozna s različitim licima Domovinskog pravednog i obrambenog rata s ukupno preko 5.000 učenika iz preko 40 škola iz različitih dijelova Hrvatske obradili smo teme : Bitka za Vukovar (2010.) ; Koliko učim i znam o Domovinskom ratu (2011.); Riječ o Domovinskom ratu – Domovinski rat u književnoj riječi (2012.); Pozdrav Liko, Velebita diko (2013.); Plači mili Zadre moj (2014); Iseljena Hrvatska u Domovinskom ratu (2015.); 25 godina bitke za Vukovar – na temeljima povijesti mi gradimo novu budućnost (2016.); Učitelji u Domovinskom ratu – učitelji uče primjerom (2017.);  Hrvatska baština kao hrvatski identitet u Domovinskom ratu (2018.) ; Novinari u domovinskom ratu – riječ i slika  glasniji od tenkova (2019.); Mir nebu nad Hrvatskom – 25. godina Oluje (2020.); Golubice lete u vječnost (2021.). Tema Sata povijesti 2022. godine je je „Naša pjesma, naša snaga – Ljubav pretočena u stihove i note “, a njome pozivamo učenike na zajednički koncert na kome ćemo izvesti pjesme domoljubne tematike.

U satu povijesti sudjelovali su i gosti, ugledni predstavnici kulturnih i znanstvenih institucija od kojih  su neki dr.sc. Dražen Živić, dr.sc. Vlado Šakić, književnica Ivana Simić Bodrožić; ministrica Blaženka Divjak i ministri Mate Granić, Ante Kotromanović i Tomo Medved; državni tajnik Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan Republike Hrvatske gospodin Zvonko Milas, ravnateljica Agencije za odgoj i obrazovanje Jadranku Žarković-Pečenković, ravnateljica gradskog muzeja Vukovar gospođa Ružica Marić, hrvatski branitelj  i dr.

2017. godine uz potporu izdavačke kuće „Alfa“ tiskana je i zbirka učeničkih radova kao odjek 6 Sata povijesti na kojemu se učenicima obratila predsjednica Republike Kolinda Grabar Kitarović, a čija je poruka uvod u Zbirku.  Kroz svoje literarne i likovne radove učenici 11 osnovnih škola iz 11 hrvatskih gradova ( Dubrovnika, Malog Lošinja, Velike Gorica, Bregane, Zadra, Začretja, Šenkovca, Kutine, Varaždina, Svetog Ilije i Vukovara) pokazali su koliko vole herojski grad Vukovar i svoju domovinu Hrvatsku.

 Svaki poziv na sudjelovanje u Satu povijesti završavali smo rečenicom u koju vjerujemo i koju živimo pa tako završimo i ovaj tekst:

Povijest je učiteljica života, na nama je da branimo i ističemo vrijednosti borbe

za samostalnu domovinu Hrvatsku vođeni svjetlom dobrote i ljubavi.

S osobitim poštovanjem, srdačan pozdrav iz herojskoga grada Vukovara!

Skip to content