preskoči na sadržaj

Osnovna škola Dragutina Tadijanovića Vukovar

Login
e-Skole

e-Dnevnik

Energetska obnova



Tražilica
Kalendar
« Travanj 2025 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
Prikazani događaji

Brojač posjeta
Ispis statistike od 3. 4. 2016.

Ukupno: 332154
Ovaj mjesec: 1622
Ovaj tjedan: 493
Danas: 97
Drugi dom

Naš YouTube kanal

Sigurni internet

O Glazbenoj školi

           Glazbena škola Vukovar djeluje kao odjel OŠ Dragutina Tadijanovića i ona je poseban i cjelovit odgojno - obrazovni sustav. Osnovna glazbena škola traje 6 godina i djeluje u okviru osnovnog školstva organiziranog pri Ministarstvu znanosti i obrazovanja. Nakon svakog završenog razreda učenici dobiju svjedodžbu, te se nakon završene glazbene škole mogu upisati u srednju glazbenu školu, a kasnije i na fakultete i glazbenu akademiju. Učenici mogu izabrati instrument koji žele svirati kao što su: klavir, gitara, flauta, violina, harmonika, tambure, a u okviru škole djeluje i suvremeni ples s baletom.

           Najčešći motiv za upis u glazbenu školu je želja da se nauči svirati odabrani instrument. Glazbena škola će ipak pružiti mnogo više od toga. Uz vještinu sviranja mladi će glazbenik usvojiti i glazbenu pismenost, te dobiti priliku da glazbu upozna, razumije i zavoli. Unaprijedit će svoju maštu i kreativnost, te razviti osjećaj za lijepo. Sve će mu to otvoriti mogućnost da jednog dana – ako se za to odluči – glazbu odabere kao svoj životni poziv. U glazbenoj školi djeca nauče raspolagati svojim vremenom, izvježbaju samodisciplinu i samokontrolu i poboljšavaju svoju koncentraciju. Gledano iz učeničke perspektive, glazbena škola je mjesto gdje mogu upoznati osobe sličnih interesa. Glazbena škola je okolina u kojoj se mladi glazbenik osjeća vrijednim i prihvaćenim, okolina u kojoj se cijeni njegov trud i njegova postignuća. Nastava je organizirana na taj način da učenici imaju dva puta tjedno nastavu glavnog predmeta tj. instrumenta, koja se održava individualno, i skupnu nastavu solfeggio - predmet koji obuhvaća glazbeno opismenjivanje, te razvijanje intonacijskih i ritamskih znanja i vještina, koje će omogućiti onom tko je takve vještine stekao da određeni glazbeni tekst otpjeva, zapiše i razumije. Od trećeg razreda počinje i skupno muziciranje u obliku zbora, orkestra ili komornog sastava. Nastava se održava u suprotnoj smjeni od nastave u matičnoj školi. Učenici imaju mogućnost najma instrumenta u skladu s mogućnostima škole. Osnovno umjetničko školovanje namijenjeno je učenicima koji će u tekovnu školsku godinu pohađati 3., 4. ili viši razred osnovne škole. Svake godine škola organizira koncerte na kojima učenici sviraju i na kojima prezentiraju naučeno. Osim toga najbolji učenici sudjeluju na raznim koncertima, smotrama, regionalnim, državnim i međunarodnim natjecanjima, gostovanjima po drugim školama, ali i svojim nastupima sudjeluju na važnim prigodama u gradu i šire.

         Osnovna škola suvremenog plesa traje četiri godine. Nastava je organizirana kao predmetna nastava. Temeljni predmet struke je suvremeni ples, a ostali predmeti su ritmika i glazba, klasični balet te klavir kao izborni predmet. Nastavni sat traje 45 minuta. Nastava svih predmeta  izvodi se kao skupna  nastava u razrednim odjelima, osim individualne nastave klavira.Nastava plesnih predmeta se odvija uz klavirsku pratnju (korepeticiju). Osnovna škola suvremenog plesa namijenjena je učenicima koji će tekovnu školsku godinu pohađati 3., 4. ili viši razred osnovne škole.

         Mala glazbena škola  Vukovar je pripremni program za osnovno umjetničko školovanje - namijenjeno učenicima koji će u tekovnu školsku godinu pohađati 1. ili 2. razred osnovne škole. Svi učenici koji pohađaju 1. i 2. razred osnovne škole mogu upisati i pohađati Malu glazbenu školu, u kojoj još nema nastave instrumenta, a učenike se priprema za glazbeno školovanje, upoznaje s instrumentima i teorijom, kao dio pripremnog programa za upis u prvi razred osnovne glazbene škole koju upisuju nakon položenog prijemnog ispita. Program je u službi razvoja djeteta, što znači da se sve postiže kroz njihov doživljaj - priču i igru. Djeca u tom uzrastu uče velik broj pjesmica, brojalica, upoznaju glazbene instrumente, slušaju lijepu glazbu i zanimljive priče. Međutim, važnije je da se kroz nabrojeno razvija glas i uho, motoričke sposobnosti, apstraktna inteligencja, senzibilitet za glazbu i djecu oko sebe (socijalizacija), i naravno, ljubav prema glazbi samoj. Na primjer, u glazbenim se brojalicama kriju mnogi složeni ritmovi, koji će se u kasnijem školovanju samo osvijestiti.

        Učenici u Glazbenoj školi naučiti će učinkovito raspolagati svojim vremenom, izvježbati će samodisciplinu i samokontrolu i znatno poboljšati sposobnost koncentracije (poznato je da učenici koji su se određeno vrijeme bavili glazbom na testovima sustavno pokazuju bolje rezultate od ostalih). Vježbanjem fine motorike razvit će inteligenciju (mozak osoba koje su svirale samo nekoliko godina pokazuje veću razvijenost i snažniju aktivnost u mnogim područjima). Glazbena škola će učeniku pomoći da stekne sigurnost i pouzdanje u javnim nastupima u najrazličitijim životnim situacijama. Gledano učeničkim očima, glazbena škola je mjesto gdje se mogu upoznati osobe sličnih interesa i sklopiti trajna prijateljstva. To je okolina u kojoj se mladi glazbenik osjeća vrijednim i prihvaćenim, okolina u kojoj se cijeni njegov trud i njegova postignuća.

        

Osnovni podaci

Naziv: OSNOVNA ŠKOLA DRAGUTINA TADIJANOVIĆA

GLAZBENI ODJEL VUKOVAR

Adresa: 204. Vukovarske brigade  2, 32000 Vukovar

Broj telefona: 032/ 425-004

preskoči na navigaciju