preskoči na sadržaj

Osnovna škola Dragutina Tadijanovića Vukovar

Login
e-Skole

e-Dnevnik

Energetska obnova



Tražilica
Kalendar
« Ožujak 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
Prikazani događaji

Brojač posjeta
Ispis statistike od 3. 4. 2016.

Ukupno: 295003
Ovaj mjesec: 2520
Ovaj tjedan: 158
Danas: 18
Drugi dom

Naš YouTube kanal

Sigurni internet

 

Glazbena škola pri OŠ Dragutina Tadijanovića Vukovar

            Znati svirati, ili čuti nekoga kako lijepo svira, u svakome od nas budi plemenite i ugodne osjećaje. Nije lako postati glazbenik. Da bi se mogao naučiti svirati neki instrument  potreban je urođeni talent kao i  znanje te vještine koje učenici stječu u glazbenim školama. To znanje ostaje im za cijeli život, a nikakvim novcem i bogatstvom se ne može kupiti. Postiže se jedino dugotrajnim, strpljivim i upornim radom. To je znanje koje se stiče ljubavlju prema glazbi, radošću i veseljem, emotivno nas ispunjava i čini sretnima. Kad se „ogoli“ od materijalnih dobara čovjeku ostaje jedino znanje. To je ono što ga čini bogatim ili siromašnim čovjekom.

          Glazbena škola Vukovar, tijekom dvadeset i dvije godina postojanja i svoga uspješnog djelovanja, glazbeno i plesno obrazuje djecu i doprinosi cjelokupnom kulturnom razvoju grada Vukovara i okoline. Tako grad postaje sjecište različitih vidova kulture, grad glazbe, festivala, koncerata i glazbenih manifestacija. Umjetnička glazba i ples u Vukovaru doživljava svoj procvat, što dokazuju sve brojnije generacije i sve veći interes za vrijednu umjetničku glazbu svake školske godine. Tome svjedoči ova knjiga, jedna šetnja kroz prošlost, trag u vremenu i ostavština za buduće generacije glazbenika i ljubitelja glazbe našega grada. U njoj ćemo se osvrnuti na pređeni put i sagledati prave vrijednosti, rezultate i značaj rada i postojanja glazbene škole u lokalnoj zajednici. Svih ovih godina prateći sve oblike pravilnog i potpunog glazbenog obrazovanja, sudjelujući na  natjecanjima i osvajajući nagrade, Glazbeni i plesni odjel Vukovar zauzeo je svoje mjesto u glazbenoj zajednici i  dobiva sve veće javno priznanje društvene sredine za svoju djelatnost. U biće svakog nastavnika glazbe usađena je iskra ljubavi prema glazbi, te želja i trajno nastojanje da se u obliku javnih nastupa i koncerata svojim sugrađanima pokaže sve najbolje što se u  školi stvara (od najmlađih polaznika početničkog solfeggia preko  instrumentalnih solističkih oblika pa sve do skupnih komornih sastava, harmonikaškog i tamburaškog orkestra te pjevačkog zbora mlađeg i starijeg uzrasta). Te kulturne inicijative, događanja i organizacije doprinose umjetničkom razvoju pojedinca i senzibilizaciji cijele zajednice, a znamo da kulturni potencijal predstavlja i jest velika važnost za prosperitet društva. Osim temeljnog glazbenog i plesnog obrazovanja, nastavnici su Glazbenog odjela Vukovar od samog početka nastojali organizacijom koncerata  razvijati djelatnost škole kao značajnu i snažnu kulturnu domenu među  stanovništvom grada Vukovara. Koncerti su nas osnaživali i bili mjesta razmjene iskustva, te su to uvijek bila, i ostat će, mjesta za iskazivanje učeničkih talenata i mogućnosti.  Glazbeni odjel se svojim kvalitetnim radom  istakao i povezao sa drugim glazbenim školama te kroz zajedničke koncerte ostvario suradnju i prijateljstvo sa glazbenim  školama iz Slatine, Virovitice, Omiša, Makarske, Zagreba, Samobora, Dubrovnika, Osijeka, Vinkovaca, Valpova, Belog Manastira, Županje, Đakova i Travnika.

         Za promicanje glazbe važni su nadareni učenici koji svoj život određuju glazbom. Nadareni od njih prenose slavu hrvatskog glazbenog i plesnog školstva. Izuzetan značaj za isticanje i okupljanje nadarenih učenika su natjecanja, na kojima natjecatelji žele pokazati svoj glazbeni izričaj i emotivni naboj, a ujedno stječu umjetnička iskustva nastupima pred publikom i javnošću. Vrlo je vrijedno spomenuti i prijateljstva učenika i učitelja, razmjenu iskustva i radost muziciranja koja se događaju na takvim natjecanjima. I na kraju kada se zapitamo: Što je glazba? Odgovor je uvijek isti. Glazba je jezik koji razumiju svi narodi ovog svijeta bez obzira na naciju, boju kože i spol. Ona je poveznica između svjetova i vremenskih okvira. Ona je prisutna u svim trenutcima našeg života od rođenja do smrti. Čarolija glazbe umjetnost je koja živi  u trenutku izvođenja, koja nas ispunjava i  djeluje na svakog čovjeka istovremeno neutralizira negativne utjecaje koje svijet sa sobom donosi. Glazba je sveto mjesto na kojem osjećamo uzvišenost univerzuma ali i skromno, skrovito mjesto,  sa teško dokučivim najdubljim tajnama. To je vječno mjesto naše mašte i snova, naših duša i put prema zvijezdama.

                                  dio monigrafije Glazba u srcu Vukovara

20. obljetnica 1998. - 2018.  autor Jadranka Uzelac, mag.mus.

 

 

Predsjednica Kolinda Grabar Kitarović i djelatnici glazbenog odjela

 

Gradonačelnik Vukovara, Ivan Penava i djelatnici glazbenog odjela

preskoči na navigaciju