« Svibanj 2024 »

TAJNI KODOVI – Jezik gluhih i jezik slijepih
Autor: Darko Tufekčić, 29. 4. 2024.

Tijekom Projektnog tjedna sa zajedničkom temom „Jezik“, naši učenici su imali priliku naučiti nešto više o jeziku gluhih (znakovnom jeziku) i jeziku slijepih (Brailleovom pismu).

Sudjelovali smo u radionici naše psihologinje Marijane Tadić s kojom smo podigli svijest o različitostima, toleranciji, prihvaćanju te razumijevanju i razgovoru uzimajući u obzir individualne posebnosti svakoga od nas.

Posjetili smo Gradsku knjižnicu Vukovar te hodajući kroz ulice našeg grada s povezom na očima pokušali smo razumjeti izazove i teškoće s kojima se susreću slijepe i slabovidne osobe.

Posjetili su nas članovi Udruge slijepih i slabovidnih te Udruge osoba oštećenog sluha Vukovarsko-srijemske županije. Naučili smo nešto više o načinu sporazumijevanja osoba koje posjeduju spomenute poteškoće kao i najčešćim oblicima diskriminacije s kojima se susreću, izazovima pri obavljanju svakodnevnih uobičajenih aktivnosti, obiteljskom životu, sporazumijevanju u različitim ustanovama, školovanju i još mnogo drugih situacija koje zahtijevaju drugačiji pristup.

Cijeli ovaj tjedan najbolje zaključuju riječi naših učenika: „ Svi su jednako važni. Trebamo sve prihvaćati onakvima kakvi jesu, tolerirati i ne diskriminirati. Diskriminacija je pogrešna i ne bismo trebali raditi drugima ono što ne želimo da oni čine nama. Nasilje nije rješenje. Razgovor je ključ sporazumijevanja. Zapitajte se…Kako biste se vi osjećali da vas netko odbacuje? Kako reagirate na diskriminaciju? Kako se suprotstaviti diskriminaciji?“

Marijana Tadić i Maja Rožić