« Svibanj 2024 »

Okrugli stol u Goethe-Institutu Kroatien
Autor: Adrijana Kordić, 18. 12. 2023.

U sklopu projekta “Aktivno održivo! Oblikuj svoje okruženje“ održan je okrugli stol u prostorijama Goethe Instituta u Zagrebu s 22 učenika koji u osnovnim i srednjim školama uče njemački jezik. U projektu su sudjelovale: II. gimnazija Osijek, Tehnička škola i prirodoslovna gimnazija Ruđera Boškovića Osijek, OŠ „Mladost“ Osijek, Druga srednja škola Beli Manastir, OŠ Kneževi Vinogradi, Gimnazija A. G. Matoš Đakovo, OŠ Novska, Gimnazija Sesvete, X. gimnazija Ivan Supek. Našu školu predstavljali su Leona Šibalić (6.a) i Luka Mihajlović (8.1) u pratnji profesorice njemačkog jezika, Adrijane Kordić.

Okruglom stolu 12. prosinca 2023.g. prethodila je radionica u listopadu koju je održala dr. Kata-Szilva Bartalis gdje su učenici osmislili video poruke na temu zaštite okoliša i održivog razvoja prenoseći poruku kako se trebamo odnositi prema okolišu (odnos prema prirodi, ispravan način razvrstavanja smeća, sprječavanje zagađenja mora, recikliranje odjeće, smanjenje ispušnih plinova uporabom bicikla ili javnog prijevoza, odgovorna uporaba prirodnih resursa). Leona i Luka obrazložili  su poruke naših učenika na okruglom stolu i razgovarali s predstavnikom hrvatske nevladine organizacije ZMAG (Zelena mreža aktivističkih grupa), Matkom Šiškom i predstavnicom Njemačkog veleposlanstva, Katjom Kucejom. Voditeljice okruglog stola su bile Yvonne Klietz i Katarina Đorić, dok je kazališna pedagoginja dr. Kata-Szilvia Bartalis raspravu okruglog stola pratila online.

Rasprava je završila zaključkom kako je ovaj razgovor pri okruglom stolu prvi korak k rješavanju ekoloških problema s kojima se Hrvatska suočava. Kako bi došlo do promjena u društvu, potrebna je promjena ponašanja i svijesti, posebno mladih ljudi. Mlade treba educirati kako bi postali odgovorni i aktivni članovi društva koji promišljaju o odgovornoj uporabi prirodnih resursa kako bi bili dostatni za generacije koje dolaze. Nastavak projekta slijedi u drugom dijelu školske godine.

Priloženi dokumenti:
IMG_20231214_112312.jpg (372.92 KB)