« Listopad 2024 »

Učimo zajedno - terenska nastava u Istri
Autor: Darko Tufekčić, 17. 5. 2024.

Učenici sedmih razreda koji su tijekom ove školske godine sudjelovali u projektu vršnjačkog pomaganja u učenju: Učimo zajedno – rastimo u dobroti, u sklopu planiranog projekta imali su i terensku nastavu koju su od 13. do 15. svibnja 2024. realizirali u Istri. Na svom putu posjetili su i razgledali grad Rijeku, treći po veličini grad u Republici Hrvatskoj u kojoj se nalazi najveća hrvatska luka, trsatsku Gradinu te Svetište Majke Božje Trsatske. Alejom glagoljaša stigli su do najmanjeg grada na svijetu – Huma.

U svjetski poznatoj i priznatoj Zvjezdarnici u Tićanu, nedaleko od gradića Višnjana, učenici su saznali mnoge zanimljivosti o svemirskim tijelima, svjetlosnom onečišćenju, kako nastaju tzv. crne rupe, na koji način se možemo obraniti od udara asteroida te kako se postaje astronom. Razgledali smo i teleskope kojima se promatraju nebeska tijela.

Spuštanjem u Jamu Baredine učenici su zavirili u bogati svijet stalaktita i stalagmita zanimljivih i neobičnih oblika i boja te na dubini od oko 60 metara vidjeli endemski primjerak vodozemaca s najdužim životnim vijekom koji žive čak do 100 godina - čovječju ribicu. Razgledali su i prigodnu izložbu Speleogalerije s temama krša, speleologije, paleontologije, arheologije i špiljske umjetnosti.

Eufrazijevu baziliku, najvrjedniji kulturni spomenik grada Poreča koji je uvršten na listu svjetske baštine UNESCO-a, učenici su razgledali uz opažanja starokršćanskih sakralnih elemenata.

Na povratku kući, uz razgledavanje grada Zagreba posjetili su Tehnički muzej Nikole Tesle. Uz stručno vodstvo upoznali su se sa zanimljivostima iz područja vatrogastva, tehnike, električne energije, rudarstva, prometa te astronautike.

Ovaj projekt izvannastavne aktivnosti vršnjačkog pomaganja u učenju: Učimo zajedno – rastimo u dobroti u većem dijelu financirala je Zaklada Adris na čemu im i ovim putem zahvaljujemo.

Antonija Suton Vranješević, prof. Marina Živić, univ. spec. theol.