Proljetna škola tehničkih aktivnosti 2018.
Autor: Nikolina Burčak, 9. 4. 2018.

Proljetna škola tehničkih aktivnosti 2018. održana je u Nacionalnom centru tehničke kulture u Kraljevici od 02. do 07. travnja 2018. Ove je godine u programu Proljetne škole tehničkih aktivnosti sudjelovalo 24 učenika petih i šestih razreda i tri profesora tehničke kulture iz osnovnih škola s područja Vukovarsko – srijemske županije koje su iskazale interes za naglaskom na praktične radionice te poticanje škola na sudjelovanje u natjecanjima mladih tehničara (Natjecanje mladih tehničara, Modelarska liga…).

Programom Proljetne škole tehničkih aktivnosti omogućeno je stjecanje kompetencija (osposobljavanje i usavršavanje) za rukovanje ručnim alatima i opremom te za kvalitetnu provedbu izvannastavnih aktivnosti tehničke kulture u matičnim ustanovama. Istodobno, sudjelovanjem u praktičnim radionicama, učenicima je omogućeno stjecanje kompetencija za rukovanje ručnim alatima te izradu tehničkih tvorevina uporabne vrijednosti s ciljem trajnog usmjeravanja ka tehničkim i proizvodnim zanimanjima. U programu Proljetne škole tehničkih aktivnosti omogućen je rad učenicima i učiteljima u vrhunskim uvjetima koje omogućuje Nacionalni centar tehničke kulture te razvijanje interesa i kompetencija za sudjelovanje i provedbu aktivnosti u područjima tehničke kulture. Učenici i učitelji su pohađali praktične radionice u područjima: Modelarstvo, Elektrotehnika, Programiranje i Fotografija.

Radionice su održane u vrhunski opremljenim učionicama Nacionalnog centra tehničke kulture u Kraljevici, a vodili su ih djelatnici i vanjski suradnici Hrvatske zajednice tehničke kulture s dugogodišnjim iskustvom u edukaciji učenika i učitelja u različitim područjima tehničke kulture. Pri provedbi radionica tehničkih aktivnosti primijenjene su maksimalne mjere zaštite pri radu. Na radionici modelarstva polaznici su stekli osnovne kompetencije rukovanja ručnim alatima i strojevima te proveli izradu tehničke tvorevine slijedeći planirane radne postupke. Radionica programiranja uvela je polaznike radionice u svijet programiranja i osnova rada na Arduino platformi, foto radionice u kojoj su polaznici radionice radili u tehnici Camere obscure i stekli kompetencije za izradu i razvijanje crno-bijelih fotografija u foto laboratoriju, te radionice elektrotehnike gdje su učenici izradili praktične radove stolnih svjetiljki, svjetlećih bedževa i malih robota.

Slobodno vrijeme izvan radionica je organizirano kroz različite sportske i zabavne aktivnosti pod pedagoškim nadzorom. Navečer su organizirane zabavne aktivnosti (X-box, Kinect, društvene igre) u velikoj dvorani Nacionalnog centra tehničke kulture, a učenicima je u slobodno vrijeme na raspolaganju bila i informatička učionica. U radu proljetne škole tehničkih aktivnosti sudjelovali su Marko Šeper, Dora Banovak, Tomisla Piljaš, Ana Piljaš, Mia Ištuk, Karla Roca, te mentor učenika mr.sc. Renata Bradvica, prof.

Proljetna škola tehničkih aktivnosti 2018.
Autor: Nikolina Burčak, 9. 4. 2018.